Статті

Котельні та паливні на твердому паливі

 

Сьогодні коли ціна газу досягла 4840 грн. за 1000 м.куб. природного газу, економічно вигідним є спалювати дешеві види палива наприклад вугілля, відходи деревини і т.д. Тому користується попитом відповідне котельне обладнання.

Для котелень і паливних які працюють на твердому паливі перед початком проектування і монтажу потрібно зважити на наступні особливості:

  • Забезпечення твердим паливом паливної (котельні).

Варто встановлювати паливну (котельню) в тих місцевостях де є надлишок палива і його можна придбати хоча б у двох різних продавців. А то може скластись ситуація, що котельня вже готова, а палива немає.

  • Вибір марки та потужності котельного агрегату.

 Можна вибрати котли піролізного типу або звичайні котли в яких просто спалюється паливо. Перевагою піролізних котли є доволі великий проміжок часу між завантаженнями палива у котел, крім того в них краще згорають тверді породи деревнм наприклад бук, дуб і т.д., хоча такі котли є чутливими до зміни вологості палива. Потужність котлів необхідно вибирати із запасом 20% а то і до 40%. Це робиться для того щоб котел міг легко долати піки навантажень, бо трапляються ситуації коли використовується паливо з низькою калорійністю (або вологе), відповідно важко досягнути необхідного теплового напруження в топці котла. Це призводить до пониження температури горіння, погіршення вигорання палива, занесення котла смолами  і т.д.

Щодо котлів то непогано зарекомендували себе котли фірм виробників VIESSMANN, Buderus, KALVIS, VIADRUS, KRIGER. На ринку з’явились котли фірми Maktek з доволі прийнятною вартістю. По потужних котлах оптимальними по оцінці ціна-якість є котли фірми KRIGER.

  • гідравлічна схема паливної (котельні).

Котли в яких спалюється тверде паливо  є доволі інерційними, бо за своєю конструкцією переважно містять великий об’єм води,  а регулювати  температуру горіння та теплове напруження в топці швидко не можна, тому для зупинок котлів або режимів різкого зменшення навантаження котла, в гідравлічній схемі необхідно передбачити контур теплового розвантаження. Для пусків котлів також потрібно зробити малий контур циркуляції теплоносія щоб забезпечити оптимальну температуру горіння в котлі. Крім того такі котли призначені для роботи в оптимальному діапазоні температур теплоносія 80°С / 60°С (95°С /70°С), що досягається гідравлічною схемою паливної (котельні), а регулювати температуру теплоносія що направляється до споживача можна трихходовим клапаном або іншим змішуючим пристроєм. Якщо цього не робити то котел буде заноситись смолами, понизиться потужність котла і котел може вийти з ладу.

Найбільшим недоліком котлів в яких спалюється тверде паливо – це завантаження палива. Для малих паливних з ручним завантаженням, котли краще розташовувати в приміщеннях що мають вихід безпосередньо на вулицю з боку складу палива. Якщо розглядати потужні котельні наприклад 600кВт і вище то для них краще  застосовувати автоматичні склади палива. Є закордонні зразки таких пристроїв, але ціна вітчизняних є доступнішою. Наприклад котельний завод  KRIGER виготовляє склади автоматичної подачі палива  САТ-003 і САТ-005 які застосовуються для зберігання палива і його транспортування (вугілля, тирси і т.д.) безпосередньо до витратних бункерів котлів. Використавши такі склади  можна ліквідувати найтрудозатратнішу ланку у роботі котельні  – завантаження палива у котли. Крім того можна змонтувати повністю автоматичну систему (котельню) в якій можна чітко регулювати витрату палива відповідно до необхідної теплової потужності, а це економія палива.

Вище наведена інформація є набутою в процесі проектування, монтажу та наладки котелень в Львівській, Сумській, Закарпатській, Житомирській областях на об’єктах комунальних теплоенерго, загальноосвітніх школах, заводах і т.д.

 

к.т.н. директор ПП ПНВ бюро

«Теплоцентрбуд» Якимів Є.М.